Wiadomości

26 września – Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach

Data publikacji 25.09.2019

26 września (czwartek) we wszystkich krajach europejskich odbędzie się IV edycja akcji EDWARD (European Day Without Road Death) – Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego TISPOL oraz wspierana przez Komisję Europejską i Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Ideą przewodnią projektu jest „wizja zero” - zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy.W tym dniu będą prowadzone zarówno działania kontrolne, jak i edukacyjne.

W czwartek 26 września na terenie naszego powiatu będą prowadzone działania EDWARD. EDWARD to 24 – godzinne działania prowadzone przez policje ruchu drogowego państw członkowskich TISPOL oraz podmiotów działających w obszarze poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. W tym dniu kierujący mogą spodziewać się wzmożonych kontroli ukierunkowanych na zachowania przyczyniające się do tragicznych skutków wypadków drogowych, tj.: nadmierna prędkość, alkohol, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie. Funkcjonariusze zwrócą również szczególną uwagę czy piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym mają na sobie elementy odblaskowe.

Pomysłodawcy projektu EDWARD wierzą, że kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach jest zmiana zachowań ich użytkowników. Na witrynie internetowej https://projectedward.eu/(dostępnej w wielu wersjach językowych) zachęcają do złożenia deklaracji „bezpiecznego kierowcy”.