Wiadomości

Bezpieczny długi czerwcowy weekend – Apelujemy o rozwagę i ostrożność

Data publikacji 10.06.2020

Rozpoczął się długi czerwcowy weekend związany ze Świętem Bożego Ciała. Długi weekend wiążę się z nasileniem ruchu turystycznego, dlatego w okresie od 10 do 14 czerwca na drogach naszego powiatu o bezpieczeństwo podróżujących zadba większa liczba policjantów ruchu drogowego. Czerwiec to również piękna pogoda. Wypoczywając nad wodą nie zapominajmy, że wolne na plaży nie oznacza wolnego dla naszego rozsądku. Pamiętajmy o tym, że nasze bezpieczeństwo i życie jest najważniejsze.

Od 10 do 14 czerwca nad bezpieczeństwem podróżujących, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, czuwać będą policjanci. Ładna aura za oknem sprzyja spacerom i wyjazdom na wycieczki samochodowe. Większość z nas wybierze się w krótsze bądź dłuższe trasy. Pamiętajmy, że o tym, czy dojedziemy cali i szczęśliwi do celu, zależy od nas samych. Przed wyjazdem w długą trasę zwróćmy uwagę na to, czy jesteśmy wypoczęci a nasz pojazd jest sprawny technicznie. Gdy podczas jazdy czujemy zmęczenie, zamieńmy się z innym kierowcą, bądź zwyczajnie zatrzymajmy się i odpocznijmy w miejscu do tego przystosowanym. Funkcjonariusze będą reagować na niewłaściwe zachowania kierujących, które są przyczynami wypadków drogowych. Głównie będą reagować na kierujących, którzy znacznie przekraczają dozwoloną prędkość. Przypominamy, aby nie wsiadać za kierownicę po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu „Piłeś – nie jedź”. Pamiętaj, że na drodze wszystkich obowiązuje Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym.

Przed wyjazdem również właściwie zabezpiecz swój dom. Pamiętaj! Złodziej typując dom do włamania wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania. Nie opowiadaj wszystkim wkoło, że planujesz dłuższy wyjazd. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, tylko przekaż je wraz z numerem telefonu do siebie krewnemu bądź osobie zaufanej. Pamiętaj również, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wyjazdu zamieszczaj dopiero po powrocie.

Aby uniknąć zagrożeń związanych z wypoczynkiem nad wodą stosujmy się do kilku zasad, które w znacznym stopniu mogą poprawić nasze bezpieczeństwo: korzystajmy tylko z kąpielisk strzeżonych, unikajmy „dzikich kąpielisk”, a jeżeli już decydujemy się na korzystanie z nich, nie wskakujmy do wody, zwłaszcza na głowę i nie wchodźmy sami do wody, przede wszystkim nie pozwalajmy dzieciom samodzielnie wchodzić do wody, a nawet przebywać blisko niej. Najmłodsi cały czas muszą być pod nadzorem osoby dorosłej. Absolutnie nigdy nie wchodźmy do wody będąc pod wpływem alkoholu. Jeżeli już dojdzie do wypadku, wzywając pomoc pamiętajmy o precyzyjnym określeniu miejsca, w którym się znajdujemy aby ułatwić dotarcie na miejsce służbom ratowniczym.

Pamiętajmy, że w obecnym czasie naszym wspólnym celem jest zatrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Żeby nam się to udało, musimy ściśle stosować się do nadal obowiązujących zaleceń i  obostrzeń.

- w przemieszczaniu się — obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Wyłączeni z tego obowiązku są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), a także osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.
- obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych – wszyscy mają obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy, podczas ruchu pieszego na drogach i placach, na terenie cmentarzy, parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych, ogrodów zabytkowych, plaż, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, chyba że zostanie zachowana odległość co najmniej 2 m od przebywających w tych miejscach osób,  w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach). Obowiązek nie dotyczy m.in. dzieci do 4 lat, osób, które mają problemy z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane), osób poruszające się samochodem – jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą, osób przebywających w lesie.
 

Policja apeluje o rozwagę i ostrożność. Pamiętajmy o tym, że nasze bezpieczeństwo i życie jest najważniejsze.